Do kraja godine svi drveni i pamučni proizvodi bit će iz održivijih izvora

Održivost nam svima treba biti prioritet. JYSK je objavio svoje izvješće o postignutim rezultatima i planovima za budućnost u smjeru održivosti i društvene odgovornosti

Gledate li sastav materijala na etiketama? Ja jako, no moram priznati tek od nedavno i to nakon što sam hrpu stvari nažalost bacila. Naime, oduvijek sam se čudila zašto su baka i mama uvijek gledale sastav materijala kada god bi kupovale plahte, jastučnice, jastuke, poplune… a da o odjeći i obući ne pričamo. Uvijek se s posebnom pažnjom naglašavalo da je nešto 100% pamuk, lan, angora, kašmir, perje…

Meni je to bilo potpuno nebitno. Stvari sam samo gledala po tome da li mi se sviđaju, jel’ mi dobro pristaju i jesu li mekane na dodir. Ostalo mi uopće nije bilo važno. Od etiketa gledala sam samo onu s cijenom i omiljenim brendovima (vjerujući da brend garantira i kvalitetu materijala).

I znate što se dogodilo? Nakrcala sam se takozvanom “jednokratnom” robom. Stvarima koje kada operete izgube svoju ljepotu, stvarima u kojima se čovjek znoji, u kojima koža ne diše…

Priznala sam poraz i sama sebi rekla “na greškama se uči”. Sve to mirno sam odnijela na reciklažu – i od tada se ponašam kao moja baka. Prije svake kupnje dobro proučim sastav, podrijetlo, način održavanja, pranja, gužva li se…

I preporodila se. Stvarno je važno gledati etikete i sastav materijala. No, proučavajući etikete sve češće sam primijetila neke nove materijale ili one koje ne očekujem da se pojavljuju u tim predmetima… Plahte od bambusa, tepisi i jastuci od recikliranih plastičnih boca, odjeća od celuloze…

Hm. Da li želim spavati na recikliranim bocama? Što oni rade s tim bocama da se pretvore u sitna sintetička vlakna? Da li koriste neke štetne tvari pri preradi?

Otvara se puno novih pitanja. I zato sam s veseljem posjetila JYSK-ovu presicu na kojoj su najavili da će do kraja godine svi drveni i pamučni proizvodi bit će iz održivijih izvora te da smanjuju korištenje plastike gdje god je to moguće.

– Do kraja ove godine, svi naši proizvodi od drva, papira i kartona nosit će FSC certifikat, što znači da sirovinu nabavljamo isključivo iz certificiranih, ekološki prihvatljivih izvora. Nema ilegalne sječe, štiti se bioraznolikost, osiguravaju se pravedne naknade za rad i moguće je pratiti put stabla od sječe do konačnog proizvoda. Također, svi će pamučni proizvodi do kraja godine nositi OEKO-TEX certifikat, što znači da ne sadrže štetne tvari te su proizvedeni na odgovoran način – rekao je Ivan Protega JYSKov Head of Retail.

Istaknuti su i proizvodi od recikliranih sirovina, kao i postignuća u smanjenju plastike.

– Zamjenom održivijim rješenjima na pakiranjima posteljina i plahti na godišnjoj razini uklonili smo 27 milijuna plastičnih vrećica, što odgovara količini od 475 tona plastike – naglasio je Protega te najavio i ukidanje plastičnih folija na paletama, što će godišnje rezultirati uštedom od 920 tona plastike.

Ogromni su to pomaci, no to je tek dio stvari kojeg su napravili u toj kompaniji po pitanju zaštite okoliša i održivijeg poslovanja.

Projektom “JYSK za moj zeleni grad” djelatnici JYSKa redovito sudjeluju u aktivnostima poput ozelenjivanja, čišćenja i sadnji  u gradovima u kojima posluju, a prilikom otvorenja novih trgovina tvrtka organizira natječaj za donacije namještajem putem kojeg se mogu prijaviti lokalne udruge čija je djelatnost usko vezana uz obitelj, odgojno-obrazovni sustav, zaštitu okoliša i zdrav život.

Više o ostvarenim rezultatima možete saznati na ovom linku DOP izvješća, gdje su navedeni i planovi za budućnost.