Život u 10 kvadrata. Pet odličnih mini-stanova

Koliko malo je premalo? Japancima vjerojatno 2 kvadrata. Ali pokazat ću vam nekoliko pametno riješenih funkcionalnih stanova koji pokazuju da je u 8 kvadrata moguće imati normalan europski stan. Iskopirajte ideje, odlične su… Izvrsne su i ako planirate urediti neki mini apartmančić za najam

Koliko mali je premali? Meni, 20 kvadrata? Teško da bi mogla zamisliti živjeti u manjem stanu, no opet i to je moguće… Danas vam pokazujem nekoliko stanova koji dokazuju da je uz dobrog arhitekta i stolara (i bravara, naravno) moguće sve osnovne životne funkcije ugurati i u manje od 10 kvadrata. Većina ih je u Europi, svi imaju normalne krevete i kupaonice, kuhinje… Zavirite i učite od najboljih…

1. Priču započinjem s prvim ekstremom, stanom iz Pariza. Strogi centar, nadomak Notre Dame-a, klasična stambena zgrada za (vrlo) dobrostojeće Parižane i sobičak za poslugu koji više ne služi svojoj svrsi…

Arhitekti: Kitoko Studio
Površina: 8 kvadrata

Ovaj stan totalni je izazov. Kada u njega uđete imate osjećaj da ste ušli u prazan hodnik. A kad zakoračite i krenete s otvaranjem ormara slijedi prava zabava. Prvo krilo ormara su stepenice koje vode do kreveta. Krevet je na vrhu ormara, a stepenice su ujedno i police. Ispod kreveta nalazi se ormar s odjećom, a pored njega se u ormaru skriva i stol i dvije hoklice. U ormaru je skriven i bojler, a odmah do njega je i “all-in-one” kupaonica. Proučite fotke i nacrte, stvarno je zadivljujuće…

A sada pogledajte filmić, možda promijenite mišljenje… :)



2. Koliko malo je premalo? Meni 8 kvadrata definitivno jest. Puca me klaustrofobija… Idemo na idući primjer, isto Pariz, grad s užasno skupim nekretninama i zemlja u kojoj na skijalištima u 35 kvadrata standardno zguraju četiri-pet ljudi sa svom ski opremom.

Arhitektica: Marianne Evennou
Površina: 25 kvadrata

Prema riječima arhitektice, klijent je inzistirao na kuhinji standardne veličine jer voli ugostiti prijatelje na večerama i druženjima. Očekivano, obzirom na visok strop, podizanjem kreveta na galeriju otvorilo se dovoljno prostora ne samo za kuhinju nego i za dva wc-a, radni stol i kauč kao pomoćni ležaj! Još jedan plus – penjanje na krevet je omogućeno s dvije strane, standardnim stubama i ljestvama.

3. Ovdje se već mogu zamisliti, a 25 kvadrata, zvuči kao prava raskoš… Idemo smanjiti kvadrate. Evo trećeg primjera Berlin, 21 kvadrat.

Arhitekti: Spamroom i John Paul Coss
Površina: 21 kvadrat

Stančić u zgradi s početka 1900-tih, imao je dvije sobe (od kojih je jedna imala kuhinjske elemente) i zajedničke sanitarije na katu ispod… strašno. Renoviranjem je umetnuta mini-kupaonica, na to je sa svjetle strane naslonjena kuhinja te je iskorištena visina prostora podizanjem kreveta na galeriju. Dobra fora je i otvaranje dijela galerije kako bi kupaona dobila dnevno svjetlo.

4. Evo još jednog zanimljivog, Wroclaw, Poljska. Još manje, 15 kvadrata.

Arhitekt: Szymon Hanczar
Površina: 15 kvadrata

Kako smo vidjeli do sada, mali prostori i velika očekivanja obično završavaju zanimljivim dosjetkama i detaljima. U ovom stančiću je želja za što većim, otvorenim i prozračniom prostorom stisnula servisni dio stana (kupaona, kuhinja) na apsolutni minimum, očekivano podvučenim pod galeriju s krevetom, a i viseća mreža umjesto kauča je prilično logičan izbor? Ili ipak ne.

5. I za kraj, moj favorit. Kućica za goste u San Franciscu. Da imam neku garažu u dvorištu, definitivno bi napravila nešto ovako za prijatelje ili rentanje…

Arhitekti: Azevedo Design
Površina: 8,75 kvadrata

Kotlovnica nekadašnje praonice rublja prenamijenjene u suvremeni stambeni prostor, tlocrtnih dimenzija 2,5×3,5 m pretvorena u kućicu za goste… OK, visina prostora tu ponovo spašava stvar za smještaj kreveta. Sitna kupaonica (1, ali stvarno jedan m2), komotna kuhinja, stakleni pod galerije, originalna opeka, drveni i metalni elementi, puno svjetla i fini detalji. Sjajno.

Nakon svega zaključak? Odlična stvar za studenta, mladog čovjeka koji želi živjeti na vrhunskoj lokaciji, a za veći stan trenutno nema novaca. Po meni, još bolja opcija je da ovakav stan uredite za iznajmljivanje preko Airbnb-a. Stranci bi poludili za ovako slatkim stančićem, jer realno, dulje od tjedan dva već bi postalo pretijesno, ali je užasno fotogenično i zanimljivo iskustvo.

Ako pak nemate drugog izbora, a nisam ga ni ja 15 godina imala, onda treba znati živjeti u malim stanovima. Evo uskoro i mojih savjeta…