Fasada. Opsežna tema. Koja je razlika između fasade od kamene vune ili stiropora? Koliko je razlika u cijeni između 12, 14 i 16 cm izolacije te da li se više centimetara isplati? Sve to istražili smo na vlastitom primjeru obnove kuće u Zagrebu
Suprug mi je uvijek pričao da se na većini projekata na kojima je radio uvijek štedilo na fasadi. Jednostavno, ta faza dođe pri kraju građevinskih radova i ako je tijekom projektiranja čak i bilo govora o različitim opcijama za fasadu, u praksi se tu gotovo u pravilu prištedi. Što misliš zašto 90 posto zgrada i kuća ima običnu demit fasadu?
Nema šanse da se to nama dogodi. Mi nećemo imati obični demit. Rekla, i porekla.
Naime, naša fasada trebala je otprilike izgledati ovako.
Oduvijek su mi se sviđale obiteljske kuće s opekom i keramikom na fasadi, a posebno mi je zanimljivo što te kuće desetljećima nakon izgradnje zapravo izgledaju isto, dok obična demit fasada – odnosno njen završni premaz – izblijedi, isprlja se, posivi, pozeleni, dobije fleke…
Sjetite se samo stambenih zgrada na Jarunu – izgledaju praktički isto kao i u vrijeme kada su građene povodom Univerzijade. A pogledajte samo kuće po Nizozemskoj, Velikoj Britaniji, Španjolskoj, Danskoj…
Upravo iz tog razloga suprug i ja favorizirali smo opeku. Proučavajući fasade pronašli jedan model Wienerbergerove slip opeke koja je bila naš favorit… i može se primijeniti kao završni sloj ljepljenjem na sve uobičajene slojeve kao i kod običnog demita. Fasadna kamena vuna standardne tvrdoće je skroz ok, uz preporuku korištenja čvršće rabic-mrežice te da se pričvršćenje vune tiplama izvede malo gušće radi veće težine završne obloge u odnosu na obični završni premaz demita.
Izabrali smo opeku, napravili sheme polaganja, u ROCKWOOL-u pronašli odgovarajuću izolaciju, dobili ponudu za kompletan materijal i rad – i onda odustali.
Naime, kada se zbroji ponuda za kompletnu izolaciju od 14 cm kamene vune, skelu, spojne i rubne elemente, rabiciranje, mrežice i kompletan rad… pa čak i 150 kvadrata pločica… sve to stajalo je jednako koliko i samo postavljanje tih pločica na fasadu.
I to je razlog zašto smo odustali. Činilo nam se jednostavno neisplativo inzistirati na tome.
Ok. Imat ćemo demit fasadu, takozvani ETICS sustav, ali hajdemo tu fasadu napraviti kako treba – rekao je moj suprug.
Ponovno smo zvali Božu Matijevića u ROCKWOOL i pitali ga što bi nam preporučio od izolacije da imamo optimalna energetska i izolacijska svojstva za naše podneblje.
– Ja bih vam savjetovao da stavite još 2 centimetara deblju izolaciju, dakle umjesto ROCKWOOL Frontrock Max Plus od 140 mm, da stavite 160 milimetra. Financijski to nije tako velika razlika, posebice na ukupan trošak investicije, a to ekstra ulaganje brzo se vrati – rekao je Božo Matijević, voditelj tehničke službe u ROCKWOOL-u.
Hajdemo onda usporediti cijene. U trenutku kada smo naručivali kamenu vunu kvadrat Frontrock Max Plusa od 160 mm je iznosio 24,82 eura/m2, od 14 mm 23,26 eura/m2, a da smo naručivali uobičajenih 120 mm iznosilo bi 18,61 eura/m2.
Ne mogu vjerovati da je razlika od niti 500 eura. Pa to će se isplatiti već na par mjeseci manjih troškova za grijanje i hlađenje.
Naime, radi što manjih troškova grijanja i udobnosti boravka u kući išli smo na ugradnju dizalice topline, na kvalitetne drvo-aluminij prozore i ulazna vrata s malim gubicima. Ugradili smo i 25 centimetara izolacije u potkrovlju i jako me zanima koliko će nam nakon zime dolaziti računi za grijanje, ali i hlađenje.
I ovako bez fasade su nam u kući od neto 170 kvadrata računi isti kao u bivšem stanu i uredu ukupne površine 120 m2 gdje smo se grijali na toplanu.
No, vratimo se na radove. Kako su tekli radovi na fasadi?
Imali smo odličnu ekipu majstora. Mnogi će vam to zatajiti – ali neki majstori ne znaju (ili im se ne da) postavljati kamenu vunu na fasadu. Upravo to jedan je i od razloga zašto mnogi “guraju i favoriziraju” postavljanje stiropora. Stiropor je manje težine, jeftiniji i majstorima (off the record) brži i lakši za postavljanje. Vuna ipak traži više znanja i spretnosti, važno je znati kako i koliko se tipli postavlja… Umjesto ulaganja u vlastito znanje i vještine, lako je ponavljati rečenicu koja će zazvoniti u uhu brojnim investitorima “stiropor je jeftiniji, a sve je to ista stvar”.
No, nije tako. Kamena vuna je negoriv materijal i ima puno bolja zvučna svojstva od stiropora.
Uz to kamena vuna ima bolju difuziju vodene pare, vodootporna je, otporna je na štetočine i vanjske utjecaje, i općenito dugotrajniji je materijal.
Impregnacija vlakana ROCKWOOL proizvoda od kamene vune izvedena su kroz cijelu strukturu ploče, a ne samo na površini. Upravo zbog toga voda ne može prodrijeti u središte ploča – što je vrlo važan podatak u trenutku kada vam se dogodi da vam mjesec dana pada kiša i ne možete završiti fasadu.
Naime, vrijeme je uvijek lutrija. Bilo bi idealno kada bi se fasada mogla napraviti u par dana i to divnog sunčanog vremena – ni previše toplog ni previše hladnog.
Mi nismo bili te sreće. Kada smo počeli s radovima na krovu – imali smo ogromnu sreću, ni jedan dan nije pala kiša i svi radovi na krovu i u potkrovlju protekli su mirno bez ikakvog problema.
Kad je došlo vrijeme za fasadu – koma. Prvi dan kada su majstori postavili kamenu vunu na fasadu dogodio se pljusak. Brz i nenadani. Bez da je bio vidljiv na ijednoj vremenskoj prognozi.
Guglala sam i gnjavila sve oko sebe – hoće li to biti problem? Hoće li nam se izolacija natopiti vode?
Dobila sam odgovor – površinski sloj će se smočiti, ali neće prodrijeti u središte ploče. Jednostavno, treba pričekati da se gornji sloj posuši i krenuti dalje.
A što kada je i dalje kiša i loše vrijeme? …čim su majstori postavili rabic-mrežicu, zagletali i pripremili fasadu za nanošenje završnog sloja – opet kiša.
Kiša praktički punih mjesec dana. Jako me tješio podatak da je kamena vuna vodootporna, kao da ni vuna neće istruliti ili da se u nju neće useliti insekti ili neki drugi nametnici.
Još jedna karakteristika kamene vune vrlo nam je važna – njezina negorivost.
Naime, pričala sam vam o mom strahu od požara. Dok sam bila studentica, sestra i ja živjele smo u zgradi u kojoj je izbio požar. Sjećam se bio je Dan svih svetih, susjeda je stavila svijeću na prozor, svijeća je zahvatila zavjesu… a onda i cijeli stan. Njihov i onaj ispod i iznad sebe.
Naravno da se čovjek nikada ne može zaštiti od nesretnih događaja, ali ako već postoje negorivi materijali, zašto ih ne koristiti?
Stručnjaci kažu da vlakna kamene vune mogu izdržati temperaturu iznad 1000 °C. Dok vezivo počinje hlapiti puno prije, vlakna i dalje zadržavaju svoju formu i postojanost. Upravo zbog toga kamena vuna zadržava svoju funkcionalnost toplinske vodljivosti i zaštite od požara čak i onda kada temperature, kao u slučaju požara, prelaze 900 °C. Sukladno toj činjenici, građevinski objekti izolirani kamenom vunom sigurni su od požara.
Upravo zbog toga u nekim zemljama plaća se manji porez ako je stambena zgrada obložena kamenom vunom, a veći porez na druge vrste izolacije.
Ne znam kad će to doći i kod nas, ali realno nije ni važno, ono što mene zanima je mirniji san i hoćemo li tu razliku osjetiti na vlastitim računima?
Za završni sloj fasade izabrali smo materijal za koji smo saznali da se najbolje ponaša u našem podneblju, a i odgovara svojstvu paropropusnosti kamene vune. Obzirom da postoji više različitih vrsta završnih fasadnih obloga, mi smo izabrali onu koja je najpogodnija za okoliš s puno zelenila koje zadržava vlagu.
U našem slučaju to je bila kombinacija: pigmentiranog pripremnog premaza s punilom na organskoj osnovi, organske završne žbuke i fasadne boje s Lotus-Effect® tehnologijom. Taj završni sloj fasadne boje STO Color Lotusan s Lotus-Effect® tehnologijom je prirodna zaštita protiv algi i gljivica, bez zaštite biocidnim filmom. Ima vrlo visoku propusnost na CO2 i vodenu paru koja odgovara svojstvu paropropusnosti kamene vune, smanjenu mogućnost vlaženja i ima svojstvo samočišćenja pri kiši. Prljavština se, objasnili su nam stručnjaci, samostalno ispire zajedno s kišom, a ima i prirodnu zaštitu od napada algi i gljivica.
Ako vas zanima, mogu vam i o tome pisati detaljnije…
A do tada evo jedne fotkice kako je ispala naša kuća. Jednostavna i neutralna. Baš onako kako smo htjeli.