Godinu završavamo s jednim lijepim projektom koji spaja staro i novo. Idemo u okolicu Našica u Kuriju Mihalović
Možda ste negdje vidjeli ovaj projekt, no on zaista zaslužuje da se pomno predstavi te da posluži kao inspiracija za neke nove buduće projekte…
Evo što o ovom projektu kažu autori, arhitektonski studio NFO te projektni tim: Nenad Ravnić, Kata Marunica, Filip Vidović, Marin Piršić, Ivana Triva, Maja Bencetić, Mirta Mesić, Frane Dumandžić, Antonio Omičević, Nikica Pavlović, Goran Rukavina, Ante Sušić, Karla Tavić i Marin Zidarević.
No, prije svega pokazujem vam kako je ova kuća izgledala prije obnove, a kako poslije.
“Konceptualni pristup ovom projektu temelji se na balansu između prošlosti i sadašnjosti, između arhitekture i prirode, te između nekadašnjih i suvremenih potreba. Glavni novi sadržaj, bazenska dvorana, smješta se u neposrednoj blizini Kurije, te koncipira kao “savijena zemlja” – nabor u terenu koji služi kao piedestal povijesnoj oblikovnosti, ostajući u drugom planu, kako bi Kurija ostala centralni prostorni artefakt. Uz niz manjih intervencija, u do tada nekorišteno krovište Kurije uglavljuje se novi volumen koji na dvorišnoj strani izbija kroz krovnu plohu u formi vidikovaca te s pogledom na negdašnji povijesni perivoj i krov bazena zaokružuje novi doživljaj priče o Kuriji Mihalović.
Kurija Mihalović u Feričancima je godinama stajala neuređena, prepuštena na milost i nemilost vremenskim uvjetima. Sama zgrada Kurije izgrađena je u kasnobarokno-klasicističkom stilu, a građena je krajem 18. stoljeća te obnovljena i dograđena polovicom 19. stoljeća. Krajem 19. stoljeća obitelj Mihalović prodaje Kuriju i tada počinje njezino propadanje. Kroz dvadeseto stoljeće Kurija mijenja funkcije tako da je u jednom trenutku služi kao osnovna škola i kasnije kao stambena zgrada.
Samo projektiranje i programiranje buduće namjene Kurije u suradnji s investitorom bio je dugotrajan, gotovo desetogodišnji proces kroz koji su se ispitivale različite mogućnosti funkcioniranja Kurije uvijek s težnjom da nova funkcija bude dobro izbalansirana s povijesnim naslijeđem.
Heritage hotel „Kurija Mihalović“ sastoji se od svega 5 spavaonica i jednim master apartmanom ali s nizom dodatnih sadržaja – saloni za različita događanja, muzička soba, wellness s bazenom te specijalni vinski podrum u kojem se služe isključivo vina branda Enosophia u vlasništvu investitora.
Određeni dio funkcija smješten je u samu povijesnu zgradu dok su podzemna garaža, servisi i wellness s bazenom smješteni na dvorišnoj strani Kurije ispod travnate površine povijesnog perivoja koji svojim odizanjem u bazenskoj zoni nagovještava dinamiku novih funkcija.
Sukladno konzervatorskim smjernicama za obnovu, vanjština Kurije obnovljena je uz maksimalno čuvanje povijesnih oblikovnih elemenata. Rekonstruirani su ulazni portali na južnom i sjevernom pročelju, a ostali elementi se čuvaju u cijelosti.
U unutrašnjosti u prizemlju uklonjeni su svi suvremeni zazidi i prezidi te se pod prizemlja u vestibulu vraća na svoju izvornu niveletu. Na katu su uklonjene sve suvremenije strukture te se amfilada salona ponovo uspostavlja kroz strukturu zajedničkih, dnevnih i primaćih prostora.
Paralelno s izgradnjom investitor uspjeva otkupiti namještaj i umjetnine koje su nakon drugog svjetskog rata odnešene iz Kurije u Zagreb što je dodatno povećalo baštinsku vrijednost prostora.
Osim u dogradnji podruma ispod postojeće građevine i sanaciji povijesne konstrukcije, kompleksnost projektiranja ovakve građevine očituje se i u visokom krovištu. U njemu je smješten master apartman s dvije spavaonice sa prodorima kroz krovnu konstrukciju koji u funkciji vidikovaca otvaraju pogled prema perivoju s dvorišne strane.
Povijesna drvena konstrukcija upotpunjena je dodatnom čeličnom konstrukcijom koja ju ojačava i nosi konzole vidikovaca.
Za razliku od prizemlja i prvog kata Kurije u kojima se maksimalno uvažavaju povijesne datosti prostora, krovište je u potpunosti suvremeno opremljeno te do njega vodi lift direktno iz podzemne garaže koja je skrivena ispod perivoja.
Smještaj bazenske zgrade u dvorište u relativnoj blizini povijesne zgrade nije smio konkurirati samoj Kuriji s kojom je povezana podzemnim prolazom.
Zelena, peta fasada tj. krov bazenske zgrade zapravo je najvažnija fasada jer se upravo ona sagledava s najreprezentativnijeg 1. kata Kurije. Zeleni krov je odignut poput šatoraste konstrukcije formirajući jasnu vezu s okolišem, fokusirajući pogled na Kuriju i perivoj koji koji postaju integralni dio bazenske dvorane.”
I za kraj evo i par gifova koji sve objašnjavaju…