U trendu je soft minimalizam (i to ne samo u domu)

Oslobađajuće je riješiti se nepotrebnih predmeta, obaveza, čak i ljudi… Hit je minimalizam kao način življenja. Evo kako ga postići u interijeru

Dobila sam super zadatak. Prima me zamolila da im za novi katalog napišem tekst o trendovima u interijeru te da izaberem jedan svoj omiljeni stil uređenja. Listam katalog i razmišljam…

Najviše volim dobro organizirane, promišljene interijere koji su lišeni suvišnih stvari. Minimalističke, ali opet s nekom toplinom… ugodom, osobnošću.

Zaustavljam se na temi minimalizam. Kada bih trebala birati jedan stil – bio bi minimalizam, i to onaj tip kojega stručnjaci opisuju s pojmom ‘topli – sofisticirani – soft minimalizam’.

Što je to?

Minimalizam je pojam koji se 60-ih pojavio u umjetnosti, 90-ih i 2000-ih je zavladao svijetom interijera i postao sinonim za prozračne, svijetle, prostore lišene suvišnih dekoracija. Nakon kraće pauze, posljednjih godina je minimalizam ponovo u trendu, ali u malo toplijem i udobnijem ruhu.

Kuhinja po mjeri Liberta, PRIMa (LINK) / Molino stolice, PRIMA (LINK)

Naime, in su prozračni neutralni interijeri koji odišu skladom, udobnošću, elegancijom i funkcionalnošću. Ta nova generacija minimalizma podrazumijeva udobnost i ugodu, uz ciljano biranje, odnosno pomni odabir, svjesnost…

Liberta komoda, PRIMA (LINK)

Dakle, nije toliko važno riješiti se stvari – nego riješiti se svega onoga što nam je nepotrebno, suvišno, što nas ne veseli…

Umjesto da gomilate dom sa stvarima, odjećom, predmetima koje ne koristite, u svoj dom stavljate samo ono što vam uistinu treba, što volite, koristite i što vas čini sretnim.

Dakle, kupujemo manje, ali svjesnije, probranije i ciljanije. Planiramo kupnju, razmišljamo o kvaliteti, dugotrajnosti, isplativosti pojedinog proizvoda…

Kuhinja po mjeri Liberta, PRIMa (LINK)

Znam da sada malo skrećem s teme – ali ispričat ću vam jedan odličan savjet kojega sam nedavno pročitala i počela primjenjivati.

Kada kupujem neki komad odjeće ili obuće, razmislim koliko puta ću ga moći obući i cijenu dijelim s “brojem nošenja”. Dakle, ako vidim veliku primjenjivost i ogromnu mogućnost kombiniranja, onda kupujem. Često se dogodi da kroz taj način gledanja skupa torba/ cipele/ naočale/ haljina/ kauč/ vaza/ lampa… postane jeftina, a jeftina – skupa…

Savjet je, dakle, primjenjiv ne samo na odjeću i obuću, nego općenito na način na koji razmišljaju minimalisti. Ne gomilaju, nego ciljano i promišljeno kupuju ono što će godinama moći kombinirati, nositi, uživati…

Modularna garnitura Mattia, PRIMA (LINK) / Tabure Mattia, PRIMA (LINK)

A što to znači u svijetu interijera?

Minimalisti će uvijek odabrati neutralnu paletu boja koja se uklapa u filozofiju o dugotrajnosti, izdržljivosti, kvaliteti, funkcionalnosti… Minimalistički interijeri nisu lišeni detalja, nego su zapravo dobro isplanirani i organizirani.

Mnoštvo zatvorenih polica, ladica, ugradbenih ormara od zida do zida, polifunkcionalni namještaj koji omogućava različite scenarije korištenja – sve to esencija su minimalističkog stila, a nadopunjuju se sa detaljima koji imaju karakter, autentičnost, različitu mogućnost primjene.

Kupaonica Paros (viseći ormarić umivaonika i ogledalo s policom i rasvjetom), PRIMA

No, bez puno priče, evo moodboarda s 9 ključnih predmeta za postizanje minimalističkog stila. Btw, svi odabrani artikli su iz Prima salona, a u potpisu slike su linkovi na webshop s cijenama i specifikacijama.

Kutna garnitura na razvlačenje Odesa, PRIMA (LINK) / TV KOMODA DELTA, PRIMA (LINK) / KLUB STOLIĆ QUADRO, PRIMA (LINK)
TABURE MACARON, PRIMA (LINK) / Stolna svjetiljka Cali, PRIMA (LINK) / UKRASNA VAZA JULIE, PRIMA (LINK)
Ukrasna slika Breeze A, PRIMA (LINK) / TV KOMODA, Ukrasni bokal Nisha PRIMA (LINK) / Ştolna svjetiljka Lia, PRIMA (LINK)