Prijave za obilaske su obavezne i bit će otvorene od 2. travnja, a događaj se održava pod počasnim pokroviteljstvom predsjednice Republike Slovenije, dr. Nataše Pirc Musar
Već smo si napravili wish listu za posjet i zapisali podsjetnik u kalendar. Naime, uskoro počinju prijave za Festival arhitekture Open House Slovenia (OHS), događaj koji već šesnaestu godinu zaredom otvara vrata kvalitetne slovenske arhitekture širom zemlje. Festival će se održati od 11. do 13. travnja, a široj javnosti bit će omogućeni besplatni stručni obilasci više od 70 arhitektonskih projekata različitih tipologija.

Cilj festivala OHS je poticanje odgovornog odnosa prema prostoru. Kroz osobno iskustvo, festival želi približiti vrijednosti kvalitetne arhitekture i potaknuti aktivno uključivanje u dijalog o izgrađenom prostoru. Ističe primjere dobre prakse koji nude rješenja za društvene, ekonomske i okolišne izazove.
Ovogodišnji festivalski program odabralo je stručno povjerenstvo sastavljeno od pet stručnjaka iz područja arhitekture i dizajna: Tina Gregorič (arhitektica i profesorica), Ana Grk (arhitektica), Jure Henigsman (arhitekt i istraživač), Andraž Keršič (arhitekt, istraživač, kustos i pedagog) i Mateja Kurir (filozofkinja i istraživačica).

“Arhitekturu možemo doista razumjeti tek kad je osobno doživimo. Festival OHS izvanredna je prilika koja svima omogućuje besplatan obilazak privatnih domova, ureda, institucija ili ključnih objekata iz povijesti slovenske arhitekture. Tek kada osjetimo te prostore u mjerilu 1:1, možemo zadovoljiti svoju prostornu znatiželju. Vrijednost festivala nadilazi iskustvo dobre arhitekture, jer prikazom aktualnih arhitektonskih ostvarenja prati duh vremena. Inače nedostupni objekti stručnjacima i javnosti otkrivaju stvaralački potencijal arhitekata i kulturu kvalitetne gradnje.” – rekao je Andraž Keršič o važnosti i ulozi festivala Otvorene kuće Slovenije.

Središnja tema ovogodišnjeg festivala je Baština za budućnost. Pojam baštine propituje se u kontekstu prostora i arhitekture – njezino značenje, vrednovanje i važnost za budućnost. Posjetitelje se poziva da istražuju zgrade, prostore i njihove priče. Festival ističe inovativne pristupe očuvanju, ravnotežu između poštovanja tradicije i lokalnih posebnosti te odgovore na suvremene izazove.

Također se postavlja ključno pitanje – koje će današnje prakse postati baština sutrašnjice? Prostori i arhitektura koje stvaramo danas oblikovat će razumijevanje povijesti i identiteta budućih generacija. Poticanjem dijaloga i kritičkog promišljanja između posjetitelja festivala i autora projekata, festival želi produbiti razumijevanje uloge arhitekture u oblikovanju zajedničke budućnosti.

Festival OHS 2025. pridružuje se i obilježavanju 160. obljetnice rođenja značajnog slovenskog arhitekta Maksa Fabianija. Dio festivalskog programa posvećen je njegovim djelima. U Ljubljani će posjetitelji moći sudjelovati u arhitektonskoj šetnji Fabijanijevom Ljubljanom i obići zgradu Mladike, dok će se u Štanjelu organizirati stručno vođenje kroz Ferrarijev vrt.

Posjetitelji će moći ući i u privatne stanove, obiteljske kuće, obrazovne i kulturne ustanove, kao i poslovne i turističke objekte. Na Dvoru kod Žužemberka bit će predstavljen projekt obnove Auerspergove željezare s novim interpretacijsko-informacijskim centrom za područje Natura 2000. Otvorit će se i Centar za starije KO-RA u Ravnama na Koroškem. U Gorenjskoj regiji bit će moguće razgledati prekrasne Alpske kuće i Ulazni objekt u klanac Vintgar. Posjetitelji će moći obići i gradilište Centra Rotovž u Mariboru te organizirani obilazak groblja u Ankaranu. Arhitektonska vođenja održat će se i u Celju, uključujući obnovljenu Fotokuću Pelikan i šetnju Grajskim stazama.

U okviru glavne festivalske teme Baština za budućnost, organizatori najavljuju i više tematskih događanja tijekom godine. Prvi je festivalski vikend “Prostori države” (16.–18. svibnja), koji se priprema u suradnji s ovogodišnjim pozvanim kustosom festivala – arhitektom, kustosom i publicistom doc. dr. Milošem Kosecom. U lipnju je planiran obilazak zgrade Slovenijales povodom 100. obljetnice rođenja arhitekta Milana Miheliča, jednog od ključnih stvaratelja slovenske modernističke arhitekture.

Za detalje i prijave posjetite njihovu službenu stranicu.