Kuće za odmor kojima se baš radujemo

Predstavljamo vam pet kuća na sjeveru Hrvatske i u Gorskom kotaru, 30-godišnjeg arhitekta Filipa Vusića i njegovog studija F3 Arhitektura

Iako nemamo baš običaj pokazivati vam vizualizacije, njihova izvedba već je krenula, a i zanimljivo nam je što ih sve radi isti arhitekt. Riječ je o mladom arhitektu Filipu Vusiću koji će ove godine napuniti 30 godina, a do sada je radeći u arhitektonskim uredima u Amsterdamu i Zagrebu sudjelovao na brojnim projektima različitih namjena i mjerila. Od obiteljskih kuća, hotela i javnih prostora do interijera i arhitektonskih natječaja na kojima je osvajao nagrade. Filip kaže da ga posebno zanima tema stanovanja i način na koji arhitektura može obogatiti svakodnevno iskustvo korištenja prostora.

Možda baš zato trenutno radi na nizu zanimljivih kuća, vikendica, kuća za odmor te vrlo zanimljivim transformacijama postojećih kuća u nešto sasvim novo i drugačije.

KUĆA B1, okolica Varaždina

Boba: Filipe, ti ti tvoj ured F3 Arhitektura radite nekoliko projekata i transformacija kuća za odmor i vikendica. Po tvom mišljenju što danas treba biti kuća za odmor?

Filip: Kuća za odmor mi je posebno zanimljiva jer nije samo prostor stanovanja. Ona mora ponuditi drugačije iskustvo. Kroz hedonizam, neočekivane prostorne situacije ili interijere koji izlaze iz okvira svakodnevice, ali istovremeno pružaju mir i opuštanje. To je prostor u kojem arhitektura ima slobodu biti malo hrabrija, ali i odgovornija prema osjećaju boravka.

KUĆA B1, okolica Varaždina

Boba: Kontekst i lokacija, utječu na oblikovanje. Možeš li u par rečenica predstaviti projekte na kojima radiš?

Filip: Kod svih projekata polazište je kontekst i orijentacija Sunca. Trudim se otvoriti poglede, pažljivo promišljati orijentaciju, povezati interijer i eksterijer, ali istovremeno omogućiti intimu i introvertiranost kuće. Upravo je taj balans, otvorenosti i zaklonjenosti, najveći izazov. Svi projekti su projektirani kroz proteklu godinu i trenutno su u fazi izvođenja. Svi projekti imaju zajednički nazivnik. Nenametljivi su i kontekstualni, bilo kroz formu, odabir materijala ili kolorit. Kuće se ne nameću prostoru, već s njim grade dijalog.

KUĆA B1, okolica Varaždina

Boba: Mnoge kuće na fasadi imaju drvo. Je li drvo samo obloga ili su kuće drvene?

Filip: Drvo najčešće koristim kao fasadnu oblogu, ali za to mi uvijek treba dobar razlog. U velikom broju projekata kuće su građene od drvene konstrukcije, pa je pročelje iskrena interpretacija same građe. Postoje i slučajevi gdje je drvo samo akcent ili element pročelja, korišten selektivno i promišljeno.

KUĆA B1, okolica Varaždina

Boba: Koje materijale preferiraš i zašto?

Filip: Preferiram lokalne i lako dostupne materijale. Drvo, posebno kod montažnih konstrukcija, jer ubrzava proces gradnje, ali i klasičnu blok opeku, koja je i dalje osnovni gradbeni element za stambenu arhitekturu. Zbog cijene, dostupnosti i činjenice da za nju postoji velik broj iskusnih izvođača. To su alati s kojima se može kvalitetno projektirati unutar realnih okvira.

KUĆA B1, okolica Varaždina

Boba: Što neku kuću čini dobrom?

Filip: Za mene je kuća dobra onda kada je korisnici prihvate kao svoju. Ne želim da kuća bude “moj projekt”, već rezultat dijaloga. Kroz projektantsko iskustvo pokušavam korisnicima omogućiti bogatije i ponekad neočekivano iskustvo korištenja prostora.

KUĆA B1, okolica Varaždina

Boba: A kuću za odmor?

Filip: Kuća za odmor mora biti univerzalna, ali istovremeno ponuditi dodatne elemente hedonizma, opuštanja i odmaka od ubrzane svakodnevice. Ona je vrlo bliska klasičnoj kući za stanovanje, ali ima taj jedan sloj više, koji je čini posebnom.

KUĆA B1, okolica Varaždina

Boba: Kako izgleda tvoja idealna kuća za odmor?

Filip: Moja idealna kuća za odmor sastoji se od niza manjih prostora i mikrolokacija. Otvorena je prema prirodi, ali i introvertirana. Postoje trenuci kada želim biti zaklonjen, okrenut prema unutarnjem vrtu, i trenuci kada želim biti potpuno otvoren prema krajoliku i horizontu. Ta mogućnost izbora mi je najvažnija.

KUĆA B1, okolica Varaždina

I za kraj, upoznajmo i “tvoje” kuće za odmor i rekonstrukcije…

KUĆA B1 – okolica Varaždina (novogradnja)

  • Montažna drvena kuća kompaktne forme, smještena u potpuno otvorenom krajoliku, s naglaskom na velike staklene plohe i stalni kontakt s prirodom.
  • Projektirana kao kuća za život s vrlo mirnom atmosferom, ali dovoljno funkcionalna da investitorima postane i dugoročni dom.

KUĆA P3 – Stari Golubovec, obronci Veternice (novogradnja)

  • Drvena kuća postavljena iznad terena, uz jezerce, s velikom terasom koja naglašava pogled i stalni kontakt s pejzažem Medvednice.
  • Projektirana kao kuća za odmor i najam

KUĆA R1 — Varaždin Breg (rekonstrukcija postojeće kuće)

  • Rekonstrukcija postojeće kuće uz potpuno redefiniran volumen i otvore, s novom drvenom ovojnicom koja kuću povezuje s padinskim krajolikom.
  • Projekt transformira staru kuću u suvremeni dom za odmor, uz mogućnost stalnog boravka zahvaljujući prostornoj organizaciji i snažnom kontaktu s prirodom.

KUĆA R4 — obronci Ivanščice (rekonstrukcija postojeće kuće)

  • Rekonstrukcija tradicionalne kuće podignuta na postojeću strukturu, uz novi drveni volumen i potpuno ostakljeni gornji kat koji otvara panoramski pogled na šumski krajolik.
  • Projekt kombinira elemente suvremene arhitekture i lokalne tradicije, stvarajući miran dom za odmor koji se snažno oslanja na prirodni kontekst.

KUĆA V1 — Veljun (postojeća kuća, minimalne intervencije)

  • Minimalne arhitektonske intervencije na postojećoj kući kako bi se dobio suvremeniji izraz i kvalitetniji odnos prema prirodom okruženoj parceli.
  • Objekt je namijenjen isključivo najmu, s četiri smještajne jedinice i naglaskom na mir, zelenilo i vanjske zajedničke prostore.