U suterenskim prostorima depoa Umjetničkog paviljona otvorena je izložba 9. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma. Jedinstvena je to prilika da vidite prostore koji su u procesu konstruktivne cjelovite obnove i koji su inače zatvoreni za javnost, ali i da vidite najbolje i najsmjelije od hrvatske arhitekture. Izložba je otvorena svaki dan od 13 do 19 sati (neradni dani su Božić 25. i Sv. Stjepan 26. prosinac, a na Badnjak i Staru godinu izložba će biti otvorena skraćeno, od 13 do 16 sati)
U Umjetničkom paviljonu u Zagrebu svečano je otvorena izložba 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma naslovljena Dijalozi/Monolozi, pod selektorskim vodstvom arhitekata Ive Letilović i Igora Pedišića. Na otvorenju Salona dodijeljene su priznanja i nagrade te Velika nagrada 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma.
Krovna tema 59. zagrebačkog salona arhitekture je reuse, odnosno ponovno korištenje već izgrađenih struktura i ambijenata za jednaku, sličnu ili posve novu namjenu. Na „živom gradilištu“ izloženo je 124 izabranih projekta; i to 40 realiziranih, 36 idejnih i konceptualnih projekata, 39 studentskih radova, te 9 publicističkih i tekstualnih radova, koji na različite načine korespondiraju s temom Salona. Svi selektirani i izloženi radovi, oni konceptualni, idejni, kao i oni realizirani, prikazani su na izložbi maketama, od radnih do iznimno sofisticiranih modela, od detalja do urbanih cjelina. Raznolikost projekata na Salonu naglašena je različitosti izloženih maketa, koje donose širok dijapazon potpuno drugačijih autorskih pristupa izvedbi trodimenzionalnog modela projekta, raznih dimenzija, mjerila, materijala i detaljnosti izvedbe.
Svaki izložak na Salonu prati detaljnija online prezentacija pojedinog rada na službenim stranicama Salona, a interaktivnost izložbe naglašena je QR kodovima istaknutim uz opise radova, koji posjetitelja vode kroz projekte i izložbu.
„Selekcija Salona presjek je relevantnih arhitektonskih tema u Hrvatskoj u kojima dva vremenski udaljena, često suprotstavljena prostorna diskursa, postaju neraskidiva cjelina koja generira novu vrijednost. Za razliku od prošlog, 56. izdanja zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma, koji je projekte predstavljao virtualno, naš pristup usmjeren je na sagledivost i taktilnost fizičkog modela.
Reuse udahnjuje novi život povijesnim strukturama u kojima suvremena intervencija, bez obzira na njezin intenzitet i pojavnost, zajedno s postojećim kreira temelje za neku novu arhitektonsku paradigmu. Ta dvojnost – staro i novo – bilo da uspostavlja dijalog ili monolog, bilo da uspostavlja ravnotežu ili disbalans, ili pak podržava status quo, utire novi, ponekad i nepredvidljiv put u promišljanju krovne teme Salona. Najuspješnije radove honorirali smo nagradama i priznanjima vrednujući njihov doprinos konceptualnom pristupu temi reuse.
Znatan broj selektiranih radova čine studentski radovi koji, na način svojstven onima koji tek ulaze u profesionalni svijet arhitekture, svježe i radikalno otvaraju horizonte u sklopu teme Salona, dok odabrani publicistički radovi postavljaju ili propituju teorijski okvir intenziteta i načina zadiranja u povijesno tkivo. Priznanja Salona dodjeljuju se studentskim radovima koji nas snažnim gestama iznova podsjećaju na moć arhitekture i neiscrpnost njezinih granica izražavanja.“ – kažu selektori, Iva Letilović i Igor Pedišić.
Idemo sada na nagrade:
VELIKA NAGRADA SALONA
Rekonstrukcija Vitića: palimpsest tumačenja izvornosti
Rijeka, 2023. – 2024.
Autori: Martina Mataija, Maroje Mrduljaš, Dora Sipina Modrić, Idis Turato
Više o projektu: https://zg-salon.uha.hr/59/?id=679
„Tipovi intervencija definirani su pragmatičnim kriterijima koji štite integritete različitih izvornosti, dok se njihovom interakcijom gradi nadpovijesni kulturološki palimpsest.“
Obrazloženje selektora: „Ova rečenica iz sažetka prijave rada, vrlo precizno i beskompromisno određuje stručni i kulturološki pristup projektu iz nasljeđa arhitekta Ive Vitića primjenjujući nadpovijesni palimpsest. Motel koji od trenutka izgradnje i torzičnog bivstvovanja do potpune destrukcije dijeli vrlo tanka i nestabilna granica. Granica koju otpuhne lagani povjetarac, kao što se desilo mnogim Vitićevim motelima raštrkanima duž obale.
Pristup projektu sigurno je jedna od rijetkih, ispravnih, teoretski potkrijepljenih te izrazito moćnih i obranjivih argumentacija u, kako autori kažu, nizu fantazmagoričnih interpretacija, kreiranih na originalnim ozalid-kopijama nacrta s Vitićevim žigom. Prava posveta autoru i kreacija koja zatvara mapu prvotnog projekta poput dopisanog poglavlja nedovršenog romana.“
3 JEDNAKOVRIJEDNE NAGRADE
JEDNAKOVRIJEDNA NAGRADA SALONA: Tržnica Gruž
Dubrovnik, 2016. – 2024.
autori: Dinko Peračić, Miranda Veljačić
više o projektu: https://zg-salon.uha.hr/59/?id=654
Obrazloženje selektora: „Arhitektonski poriv svakog projektanta bila bi izgradnja nedostajućeg dijela renesansnog ljetnikovca. Autor ovog projekta uspio mu je odoljeti te je sublimirao temu ljetnikovca izvedbom samo krova. Translucentni i potpuno apstraktni krov natkriva postojeću tržnicu, natkriva mjesto susreta i esencijalne životne komunikacije tijekom cijele povijesti ljudskog roda.
Krov kao supstitut nedostajućeg artefakta, kao inicijalna iskra koja rotiranjem svojih elemenata pokreće i sva naša osjetila. Doživljaj izmjenjivanja svjetla i sjene, šum strujanja zraka ili samo užitak u lakoći kojom gigantski nosači stvaraju privid kuće ili se gotovo u potpunosti dematerijaliziraju otkrivajući nebeski svod.“
JEDNAKOVRIJEDNA NAGRADA SALONA:
Restauracija obalne bitnice Giacone na Brijunima
Autor: Emil Jurcan
više o projektu: https://zg-salon.uha.hr/59/?id=736
Obrazloženje selektora: „Građenje tijekom cijele povijesti ljudskog roda egzistira na štetu prirode, nekada umjereno, a najčešće izrazito invazivno. Ljudskim napuštanjem izgrađenih struktura priroda se polako, u skladu s dijalektičkim principima, vraća i nastavlja ipak drugačiji suživot.
Iako fizički zatrt, ljudski duh ostao je unutar izgrađenih povijesnih okamina na kojima su vidljive naslage morske soli i otisci kao rezultat protoka vremena. One nastavljaju suživot s nastupajućom vegetacijom.
Autor minimalno zadire u povijesnu izgrađenu strukturu, ali smisleno projektira novo čitanje postojećih ambijenata te na taj način otvara novi, pomalo neočekivani sloj unutar teme reusa.“
JEDNAKOVRIJEDNA NAGRADA SALONA:
Knjiga Alpski kontrapost / Alpine Contrapposto
Autor: Oris
više o projektu: https://zg-salon.uha.hr/59/?id=681
Obrazloženje selektora: „Publicističko djelo koje se bavi temom uravnoteženja tradicionalne seoske arhitekture istančanom, autori kažu, kirurškom operacijom arhitektonske intervencije na riskantnom pacijentu, tradicionalnom gospodarstvu sraslom s prirodom. Svaki korak intervencije važe se, kombinira se tradicionalna, ali radikalna metoda, odvaja korisno od beskorisnoga, kao i balansira odnos intelektualnoga i emocionalnoga.
Trajanje operacije nije element koji treba uvažavati, ali je put do fascinantnog rezultata trajao točno onoliko koliko je bilo potrebno. Taman da se napiše knjiga.“
PRIZNANJA
5 jednakovrijednih priznanja dodijeljena su studentskim radovima
PRIZNANJE
Transformacija Starog placa
autor: Tin Vukušić / mentor: Tonči Žarnić / Arhitektonski fakultet u Zagrebu
više o projektu: https://zg-salon.uha.hr/59/?id=617
PRIZNANJE
Tvornica umjetnosti Sesvete
autori: Nikola Toplek i Ana Bošnjak / mentorica: Vanja Ilić / Arhitektonski fakultet u Zagrebu
više o projektu: https://zg-salon.uha.hr/59/?id=638
PRIZNANJE
Propositum suggestum in mari Adriatico
autor: Bruno Žganjer Šram / mentor: Idis Turato / Arhitektonski fakultet u Zagrebu
više o projektu: https://zg-salon.uha.hr/59/?id=683
PRIZNANJE
Kooperativa 87
autor: Lovro Markus / mentor: Tonči Žarnić / Arhitektonski fakultet u Zagrebu
više o projektu: https://zg-salon.uha.hr/59/?id=815
PRIZNANJE
Nova stvarnost rashladnog tornja
autorica: Petra Uvodić / mentorica: Lea Pelivan / Arhitektonski fakultet u Zagrebu
više o projektu: https://zg-salon.uha.hr/59/?id=868